Award recipients

Wallace H Coulter BME Undergraduate Excellence Scholarship

2015

Andres Chu

Jose Ortega

Natasja Hirabayashi

Pedro da Costa

2014

Agnes Arrinda

Luai Mustafa

Mary Ellen Crist

Ninfamaria Arredondo-Walsh

Tidjan Simpson

2013

Liset Rodriguez

Elizabethe Gallardo

Gabrielle Estevez

Raj Shah

Hannah Kaliada

2012

Azael Sarmiento

Alex Williams

Daniel Guyton

Daniel Rodriguez

Gabrielle Clark

2011

Carolina Alvarez

Ashanna Biltoo

Maximiliano Velez

2010

Norman A. Rivera

Caterina Pette

Anisley Valenciaga

Andres Musto

Aisha Moinuddin

2009

Rafay Khan

Vania Gallaraga

Karen De la Pena

Cynthia Crespo

Kamau Pierre

Konstantinos Sebakos

2008

Kanwal F. Raja

Ana I Pena

Jerry Centeno

Deidre Campbell

Miguel M Libera

2007

Jose Matteo

Kevin Li

Sean Chislett

2006

Kenneth Guyton

Roxana Ordonez

Patricia Brooks

Alireza Shams

2005

Vivian Maria Sueiras

Teresa Reverte

Prashant Parekh

Adel Said K. El Sayed

Melissa E. Jahangiri

Adrian Romero

2004

Isabel Osorio

Maki Sato

Haroldo Silva

2003

Sonila Cami

Ivan Kruk

Mahwish Y. Ahmed

Norman R Weldon Summer Research Internship

2015

Zachary Llaneras

Elizabeth Solis

2014

Danique Stewart

Lashawnta Goss

2011

Caterina Pette

2010

Konstantinos Sebekos

Kanwal Raja

2009

Jean Gonzalez

Carolina Bautista

2008

Manuel Salinas

Denny Carvajal

2007

Francisco Delgado

Sean Chislett

2006

Viviana Monroy

Melissa Jahangiri

2005

Sandy Emile

MBRS RISE

Daniel Rodriguez (2014)

Celisse Zabalo

Jairo Nelson

Florencia Goluboff

Tiana Ruiz

Rigoberto Roche

Dharam Persaud

Manuel Salinas

Presidential Fellowship

2014

Tiyash Parira

2013

Iian Black

2010

Xuena Zhu

Dissertation Year Fellowship

2014

Pratik Kumar Shah

Sasmita Rath

Jaimit Parikh

Rupak Dua

2013

Ujwal Chaudhary

2012

Ruchir Bhatt

Kumpal Madrasi

Tushar Gadkari

2011

Nitin Yadav

Shabnam Namin

Mohammed Goryawala

Shradha Prabhulkar

Sridevi Nagaraja

2010

Po-Ching Chen

2009

Ronald Guttierez

Xiaozhen You

Zhiqi Zhang

Yuan Tang

2008

Jiali Wang

Yalin Ti

Jiajia Ge

Quiang Wang

Doctoral Evidence Fellowship

2013

Evangelia Hondroulis

2012

Change Liu

Ujwal Chaudhary

2010

Shradha Prabhulkar

Outstanding Graduate in Biomedical Engineering Award

2015

Yinchen Song

2010

Jean Gonzalez

Xiaozhen You

2009

Vanessa Scagliati

ANas Salah Eddin

Sean Chislett

2008

Steven Regalado

Adel Said Elsayed

2007

Vivian Maria Suerias

Mathew Whittington

Tara Zacharakis

2006

Alicia Fernandez

Bhavani Jayachandran

Jose Cesar

Medical School Applicants

2015

Daniel Rodriguez

2013

Zaid Shekh – Nova Southeastern University

Daniel Guyton – Florida International University

2012

Katherine Vandenberg – University of South Florida

Christofer Zapata – Ross University School of Medicine

2011

Camila Ceballos – University of South Florida

Kevin Li – Lake Erie College of Osteopathic Medicine

Ailyn Rivero – Florida International University

Anisley Valenciaga – Ohio State University

2010

Ana Pena – Florida International University

Andres Ramos – University of Florida

Adrian Romero – New York Medical College

2009

Carolina Bautista – New York Medical College

Samuel Espinal – Nova Southeastern University

2008

Chislett Sean – University of Texas at Austin

McKnight Fellow

2014

Teshaun Francis